Propozycje tras rowerowych

Trasa 1

Trasa: Alpe Vicania - 25 km  (nr szlaku 351); Mt Bre 15-25 km (nr szlaku 356)


Przewyższenie: 852 m


Poziom: Łatwy / Średni


Czas: 4-6 godzin


Transport: Rower

Alpe Vicania

Widokowa trasa po Półwyspie położonym na południe od Lugano. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Paradiso, skąd serpentynami  dotrzemy do miejscowości Carabbia, gdzie wjedziemy na szlak otoczony gęstym lasem. Południowa oraz wschodnia część półwyspu zapewnia  wspaniałe widoki  zarówno na Włochy jak i na Szwajcarię ukazując klimatyczne górskie wioski oraz wybrzeże jeziora Lugano.
W połowie trasy osiągniemy wysokości ok. 850 m n.p.m. skąd zacznie się długi zjazd z możliwością postoju w pięknym parku botanicznym Parco San Grato. Wracamy serpentynami do punku startu (możliwość osiągnięcia zawrotnych prędkości podczas zjazdu)


Trasa 2

Trasa: Lugano - Monte Bre - Alpe Bolla 30km


Przewyższenie: 1035 m


Poziom: Łatwy/średni


Czas: 2-2.5 godziny


Transport: Rower

Lugano - Monte Bre - Alpe Bolla

Trasę zaczynamy w Paradiso - Lugano skąd udamy się na górę Monte Bre, położoną na północny –wschód od miasta. Ze szczytu góry rozpościera się panoramiczny widok na szwajcarskie Alpy. Na miejscu istnieje możliwość krótkiego odpoczynku w lokalnej restauracji oraz naładowania baterii przed dalszą podróżą. Następnie skierujemy się na leśny szlak w cieniu góry Monte Boglia i po ok 45-60 min. dojedziemy do klimatycznego schroniska Alpe Bolla serwującego wyśmienite deski lokalnych serów oraz wędlin. Do Lugano wrócimy 13 km zjazdem :)


Trasa 3

Trasa: Valle Verzasca // Locarno // Ascona // Winnica Tereni Alla Maggia - 32 km


Przewyższenie: 350m


Poziom: Łatwy


Czas: 4-5 godzin


Transport: Pociąg + Rower

Valle Verzasca

Pociągiem udamy się do Tenero - podróż zajmie ok. 20 min. Rozpoczniemy naszą trasę od podjazdu serpentynami nad Lago di Maggiore do 220-metrowej zapory Contra - Verzasca Valley. Dla chętnych i odważnych możliwość bungy jumping - najwyższego w Europie ( cena 255 CHF). Następnie pojedziemy wzdłuż doliny trasą o niewielkim przewyższeniu do miejscowości Lavertezzo mijając kilkusetletnie wioski z kamiennymi domami, malowniczymi wąskimi uliczkami oraz tropikalną roślinnością - jak palmy czy nawet drzewa bananowca.

Główną jednak atrakcją jest krystalicznie czysta, błękitna rzeka Verzasca przepływająca przez białe głazy formując unikalny krajobraz tej doliny. Zrobimy postój w tym pięknym miejscu na odpoczynek, lunch i kąpiel w rześkiej górskiej rzece. Wrócimy 12-kilometrową trasą w dół do Tenero, skąd udamy się do miasta Locarno nad Lago di Maggiore.

Dla zainteresowanych wizyta w winnicach Terreni Alla Maggia, które oprócz win produkują Grappe, Gin, Whisky Cognac oraz piwa. Właściciele uprawia tam jedyny w Szwajcarii ryż, posiadają również swoją pasiekę z różnymi miodami m.in. kasztanowy. 2 godz. oprowadzania z przewodnikiem i poczęstunkiem/degustacją kosztują pomiędzy 25-28 CHF. Powrót pociągiem ze stacji Locarno do Lugano zajmie ok. 50-60 min.


Trasa 4

Trasa: Monte Bar 45-55 km (nr 358 i nr 66) nr 359 i 357 jako alternatywa bez pociągu


Przewyższenie: 1355 m + 566m (alternatywna powrotna trasa)


Poziom: Trudny


Czas: 6-7 godzin


Transport: Pociąg + Rower

Monte Bar

Z hotelu dojedziemy do uroczego miasteczka Tesserete (10 km), następnie udamy się do wioski Bidognio, skąd wjedziemy na szlak górski.  Jest to niezwykle widokowa trasa ze względu na otwartą przestrzeń oraz położenie ponad poziomem lasu na jej przeważającej części.Naszym celem będzie schronisko „Capana Monte Bar” położone na wysokości 1600 m n.p.m. Jest to odnowione w ostatnich latach schronisko z dużym, słonecznym tarasem i wspaniałą panoramą regionu Lugano. Zatrzymamy się tam na przerwę lunchową. Istnieje możliwość naładowania baterii rowerowych dzięki punktom energetycznym znajdującym się w tym miejscu dla e-bikes. Następnie zjedziemy zboczem góry i przez las (15 km) do stacji kolejowej w Riviera. Powrót pociągiem do Lugano - Paradiso ok 20-25 min.


Trasa 5

Trasa: Monte Tamaro 45 - 50 km (nr 66 - stage 3)


Przewyższenie: 1408 m


Poziom: Trudny


Czas: 6-7 godzin


Transport: Pociąg + Rower

Monte Tamaro

Wyjedziemy z Lugano pociągiem do Riviera (20-25 min). Wjedziemy kolejką górską do Alle Foppa (19 CHF) - bądź podjazdu rowerem, który zajmie 45-60 min. Następny przystanek na trasie to schronisko  Capanna Tamaro - z pięknymi widokami na Alpy włoskie i szwajcarskie. Dalej pojedziemy w kierunku Monte Tamaro - 1962 m n.p.m. Wymagająca trasa z duża ilością kamienistych nawierzchni. W wielu miejscach konieczność wniesienia lub zniesienia roweru po kilku stopniach, glazach. Długi super zjazd przez lasy kasztanowe oraz male urocze wioski w ktorych czas sie niemalze zatrzymal a lokalni mieszkancy bardzo pozytywni oraz pomocni.

Pociąg powrotny z Casalano do Lugano – ok. 20-25 min. W Casalano  jest też opcja odwiedzenia fabryki czekolady Alprose - 5 CHF  - ok 1- 2 h zwiedzania.


Trasa 6

Trasa: Airolo (no 391)  21.3 km


Przewyższenie: 960 m


Poziom: Średni


Czas: 2 godziny


Transport: Pociąg + Rower


Airolo

Pociągiem udam się  do Airolo - 1 h 37 min (przesiadka w Bellinzona -16 min transfer). Wjedziemy kolejką na 2066 m n.p.m. (15 CHF) na Sasso della Boggia, skąd rozciągają się piękne widoki na Masyw Św Gotharda i słynną drogę della Tremola. Zjedziemy super single trackiem przez liczne pastwiska oraz lasy docierając do Chalet Ravina - uroczego schroniska z tradycyjna smaczną, lokalną kuchnią. Następnie miniemy wioskę Nante i po kilkunastu minutach znajdziemy się w Airolo - Pescium - zimowym resorcie regionu Ticino.

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o Przełęcz Św. Gotarda, gdzie dotrzemy legendarną drogą Tremola. (Dodatkowe info)

Po skończonej wyprawie rowerowej zapraszamy do Caseificio Del Gottardo fabryki lokalnych serów (ok 20 CHF). Pod opieka przewodnika będziemy mogli sami zrobić własny ser, który po okresie dojrzewania zostanie do nas wysłany na adres domowy.


Trasa 7

Trasa: Cardada - 31 km (nr 397)


Przewyższenie: 1450 m


Poziom: Średni/trudny


Czas: 3 godziny


Transport: Pociąg + Rower

Cardada

Pociągiem udamy się do Locarno (czas dojazdu ok. 30 min.). Pierwsze 5 minut trasy prowadzi przez miasto, po czym rozpoczniemy wjazd serpentynami w kierunku góry Cimetta (1671 m.n.p.m.). Po drodze miniemy urocze, lokalne wioski a przez większość czasu towarzyszyć nam będzie widok na jezioro Lago di Maggiore oraz szczyty pobliskich gór.

Po 10-tym kilometrze kończymy z asfaltem i wjedziemy na ścieżki leśne nadal wspinając się do celu, którym będzie Capana Lo Stallone - restauracja z małym schroniskiem, gdzie można skosztować pysznych, lokalnych potraw. Z tego miejsca rozpościerają sie niesamowite widoki zarówno na szwajcarskie jak i włoskie Alpy oraz błękitne Lago Maggiore. Jest tam tak magicznie, że trudno ponownie wsiąść na rower i zostawić te widoki w tyle. Ale najlepsze przed nami

Fantastyczny, jeden z najbardziej popularnych w regionie zjazd Cardada, zadowoli najbardziej wymagających rowerzystów.

W wielu miejscach trasa zabezpieczona jest bandami, które ułatwiają wchodzenie w zakręty, spotkamy również drewniane kładki (tzw. North Shores).

Początek jest technicznie nieco wymagający: luźne kamienie, czasem głazy, korzenie ale potem zaczyna się super flow i prawdziwa zabawa.

Bardzo 'zakręcony' zjazd, serpenty ciągnące się przed długi odcinek w lesie, które po ok. 8 km dochodzą do pierwszej wioski na zboczu góry.

Na koniec zjedziemy asfaltem przez kolejne urzekające miejscowości do Locarno, kończąc jazdę przy jeziorze, które wręcz zachęca do kąpieli po takiej wyprawie;)


Trasa 8

Trasa: Alto Malcantone


Przewyższenie: 2200 m


Poziom: Trudny


Czas: 5-7 godzin


Transport: Rower

Alto Malcantone

Wyruszamy rowerami z Lugano zmierzając do miejscowości Magliasso, gdzie wjedziemy na szlak nr 355. Po przejechaniu kilku kilometrów serpentyn dotrzemy do linii lasu, gdzie zaczyna się rewelacyjna trasa. Zostaniemy na niej następne 30 km J Początkowy odcinek to dość wymagająca wspinaczka, z miejscami w których będziemy musieli podprowadzić rower. Na szczęście rowery pomagają nam w tym „podprowadzaniu” dzięki funkcji „walk”. Mniej więcej w połowie szlaku zaczynają się długie i szybkie zjazdy z cudownymi widokami na otaczające nas góry. Region, który będziemy eksplorować to Alto Malcantone - popularny wśród lokalsów wypady rowerowe.

Od miejscowości Arosio zaczniemy ponowny podjazd a po drodze zatrzymamy się na polanie La Bassa (1367 m n.p.m.) która zachwyca krajobrazem dookoła.

Stamtąd udamy się w kierunku Monte Tamaro - 1961 m n.p.m.

Powrócimy częściowo ta sama droga do Arosio - a potem przez małe wioski serpentynami do Agno skąd ścieżka rowerowa dojedziemy do Lugano.

Chcesz z nami wyruszyć?